Junko mine with special guests : thad jones & mel lewis - a child is born


By the end of Beast Wars II , however, information surfaced that refuted this assumption. Like ancient Vok -occupied Earth of Beast Wars , the planet Gaia of Beast Wars II was only later identified as a future version of Earth. A long abandoned civilization was present on Gaia since the early episodes, but in episode 36 , it was revealed that humanity left the planet behind tens of thousands of years ago. Compared to dialogue from episode 13 and episode 21 of Beast Wars , which indicated that THOSE Maximals and Predacons were from only a mere three centuries in the future of modern Earth. Beast Wars II therefore seemed to be taking place far in the future from the perspective of both the viewers of the show AND the crews belonging to Optimus Primal and Megatron. This was even further reinforced during the Beast Wars II movie special , where Optimus Primal was pulled out of space and time, and Lio Convoy's crew treated him as a legendary figure from the past.

The Ballad of Narayama was released on DVD by Umbrella Entertainment in May 2010. The DVD is compatible with all region codes and includes special features such as the theatrical trailer. [4]

Original author of the manga, Akira Toriyama , held a great deal of respect for the Dragon Ball and Dragon Ball Z animes and those that developed them. Toriyama also admired the fact that the anime managed possessed original stories created by the animation team and stated that he considered the Dragon Ball anime to be equal in importance to the Dragon Ball manga. [1]

An intelligent high school student goes on a secret crusade to eliminate criminals from the world after discovering a notebook capable of killing anyone whose name is written into it.

Lobo/Road Runner Special is truly a delight. This series of comics is going to be a nice break from DC’s line, poking fun at the capes while letting the cartoons have fun. The illustration and writing coalesce to create an engaging read that capitalizes on the irony of shady origins as the method of humor. None of the characters are overbearing and this final product is an enjoyable foray into seemingly disparate themes and mechanics of storytelling.

Japanese staff Japanese cast Series Director : Naomi Nakayama
Director : Hiroshi Hamasaki
Series Composition : Yuuko Kakihara
Scenario :
Ayumu Hisao ( 4 episodes eps 4, 7, 10, 12 )
Mariko Kunisawa (eps 3, 6, 9, 11)
Yuuko Kakihara ( 5 episodes eps 1-2, 5, 8, 13 )
Storyboard :
Hiroshi Hamasaki (OP; eps 1, 13)
Kazuhiro Ozawa (ep 6)
Keiichiro Kawaguchi (ep 9)
Kou Matsuo (eps 11-12)
Minoru Ohara (ep 3)
Morio (ED2)
Naomi Nakayama (eps 2, 13)
Nobukage Kimura (ep 5)
Satonobu Kikuchi (ep 7)
Takahiko Kyōgoku (ep 8)
Takashi Sano (eps 4, 10, 13)
Episode Director :
Hideki Tonokatsu (eps 9, 11)
Hijiri Sanpei (ED1)
Hiroshi Hamasaki (OP)
Kazuhiro Ozawa (ep 1)
Keiko Oyamada (ep 13)
Morio (ED2)
Nobukage Kimura (ep 5)
Nobuo Tomizawa (ep 12)
Ryûta Kawahara (ep 8)
Satonobu Kikuchi (ep 7)
Takahiko Kyōgoku (ep 8)
Takahiro Tamano (ep 12)
Takanori Yano (eps 4, 10)
Takayuki Kuriyama (ep 2)
Taku Yamada (eps 3, 6)
Yuichiro Yano (ep 13)
Music : Hiroaki Tsutsumi
Original creator : Ichigo Takano
Character Design : Nobuteru Yuki
Art Director :
Kei Ichikura
Takafumi Nishima (eps 10, 12)
Chief Animation Director :
Masaru Kitao (eps 1-12)
Minoko Takasu (eps 4-10)
Nobuteru Yuki (ep 1)
Animation Director :
Asami Taguchi (eps 6, 8, 11)
Hideyuki Satake (ep 13)
Hiroki Abe (ep 2)
Hiromi Daimi (ep 10)
Hironori Hano (ep 2)
Ho Ryeol Park (ep 5)
Ichiro Hattori (ep 10)
Jong Beom Kim (ep 9)
Jouji Yanase (ep 2)
Kazuo Takigawa (ep 2)
Kim Myung Sim (eps 9, 11)
Kitadasu Ogawa (ep 10)
Makoto Koga (eps 7, 10, 12)
Mami Taguchi (ep 11)
Mariko Fujita (eps 4, 10, 12)
Masami Gohda (ep 13)
Masaru Kitao (eps 1, 13)
Masaru Yamada (ep 12)
Miho Yano (eps 6, 8, 13)
Minoko Takasu (eps 3, 11, 13)
Miyuki Matsumoto (ep 2)
Nobuteru Yuki (OP; ep 13)
Noriyuki Fukuda (ep 8)
Rikiya Okano (ep 10)
Ryotarou Akao (ep 8)
Saburo Takada (ep 5)
Satonobu Kikuchi (eps 7, 10)
Seung Hee Yoo (ep 8)
Shigeki Awai (ep 10)
Shingo Nakamura (ep 2)
Shinsuke Ishikawa (ep 8)
Takurō Sakurai (ep 2)
Tomoko Hamanaka (eps 9-11)
Yoshiko Okuda (ep 1)
Yuki Akaike (ep 2)
Yumenosuke Tokuda (ep 2)
Yumiko Ishii ( 5 episodes eps 2, 6, 9, 11, 13 )
Yumiko Shirai (eps 3, 6, 8, 13)
Sound Director : Yukio Nagasaki
Cgi Director : Masayoshi Takeda
Director of Photography : Tomo Namiki
Executive producer :
Fuminori Ryuno (Stardust Promotion)
Gorō Shinjuku (Dax Production)
Jun Murakami (TV Aichi)
Katsuya Shomori (Futabasha)
Keiji Ota (TOHO)
Ken Sakamoto (Lawson)
Kenichiro Kaneda (Radio Osaka)
Masayuki Nishide (ABC Animation)
Noboru Yamada (AT-X)
Tadashi Takezaki (TMS Entertainment)
Yasuhiko Sakurai (Dai Nippon Printing)
Producer :
Ikumi Hayashi (TMS Entertainment)
Takashi Yoshizawa (TOHO)

2nd Key Animation :
A Ra Jo (ep 5)
Aika Hamamoto (ep 13)
Asami Taguchi (eps 1, 3)
Ayumi Ono (ep 3)
Ayumi Ueno (ep 8)
China Obokata (ep 1)
Daigo Furufuku (ep 3)
Daisuke Chiba (ep 1)
Emi Ikebuchi (ep 9)
Emi Nakai (eps 1-2)
Emiko Kataoka (ep 4)
Eriko Arita (ep 7)
Eriko Miura (ep 1)
Eun Gyeong Jo (ep 11)
Fumika Hasegawa (eps 3, 10)
Gyeong Jin Jeong (ep 5)
Haruka Abe (ep 13)
Haruka Kawakami (eps 3, 13)
Hee Jae Kwon (MARU ANIMATION; eps 3, 8)
Hirofumi Yamada (eps 1, 6, 8)
Hiromi Daimi (ep 12)
Hisao Kase (ep 2)
Hitomi Aso (ep 1)
Ho Ryeol Park (ep 5)
Hye Jeong Choi (ep 9)
Hyeon-Kyoung Kim (ep 5)
Ik Yeon Kim (ep 11)
Itsuki Takizawa (ep 10)
Izumi Kondō (eps 6, 13)
Jeong Gu Kang (ep 5)
Jung In Yu (MARU ANIMATION; ep 8)
Junko Fukutomi (ep 6)
Keisuke Nishijima (eps 2, 13)
Kento Nakagome (ep 13)
Kotoe Katsumata (eps 1, 3)
Kousei Kudo (ep 13)
Kyung A Kwon (ep 11)
Mai Ono (ep 13)
Mami Takino (eps 1, 13)
Masako Watanabe (ep 6)
Masami Gohda (ep 8)
Mayuri Amino (ep 2)
Michelle Namikawa (eps 8, 10)
Midori Yui (ep 2)
Mitaka Saitō (eps 3, 6)
Moeko Mitsuki (ep 7)
Momoka Aiso (eps 7, 10)
Naoko Koyama (eps 1, 3)
Norihiko Tamaki (ep 4)
Nozomu Fujii (ep 13)
Rikiya Okano (ep 12)
Ryouga Fujiwara (eps 7, 12)
Shun Sawai (ep 6)
Takumi Onuki (ep 13)
Tomoko Satoh (ep 2)
Tsuyu Yamaguchi (ep 2)
Yoshihisa Sato (eps 7, 10, 12)
Yukiko Shimizu (ep 6)
Yumika Ichimura (ep 3)
3D Animation : Masayoshi Takeda
3D Composite : Junko Miyagawa (OP)
3DCG Animation : Moemi Kajiwara
3DCG Modeling Costume Cooperation : Yusuke Sakanishi (eps 5-13)
3DCG Modeling Development :
Gwang Hyeon Hwang
Soo Min Yoo (eps 5-13)
3DCG Modeling Development Cooperation :
Tōru Miyatake (Shiitake Digital)
Yūichi Inoue (Shiitake Digital)
3DCG Producer : Yasuo Suda
3DCG Production Cooperation : Shuhei Hamasaki
Animation producer : Masao Morosawa
Art Manager : Keiichiro Shimizu (ep 3)
Art Setting : Tomoyasu Fujise
Assistant Animation Director :
Hideyuki Satake (eps 2, 6-12)
Hiromi Daimi (eps 7, 12)
Keisuke Nishijima (ep 2)
Makoto Koga (ep 4)
Mariko Aoki (ep 5)
Masami Gohda (eps 8, 10)
Midori Yui (ep 2)
Miho Yano (eps 2-3, 11)
Rikiya Okano (ep 12)
Satoshi Mutsuda (ep 2)
Tokuyuki Matsutake (ep 2)
Toshimitsu Takechi (ep 2)
Assistant Art Director :
Miwa Kawasaki (ep 13)
Takafumi Nishima ( 5 episodes eps 1-2, 4, 6, 8 )
Assistant Director : Taku Yamada (eps 2-13)
Assistant Episode Director :
Hideyuki Satake (ep 2)
Nanako Fujisawa (ep 2)
Satonobu Kikuchi (ep 10)
Assistant Music Producer : Eri Kibe
Background 3D Layout :
Aiko Miyazaki (eps 1-4)
Junko Miyagawa (eps 1-4)
Background 3D Modeling :
Aiko Miyazaki (Telecom Animation Film; 5 episodes eps 5, 7-8, 12-13 )
Junko Miyagawa (Telecom Animation Film; eps 5-13)
Background Art :
Akemi Higashi (Atelier BWCA; 5 episodes eps 1-2, 4, 7, 9 )
Akiko Ishida (Atelier Rourke 07; ep 3)
Asa A (NAM HAI ART; ep 10)
Byol Joung (NARA Animation; ep 13)
Cho Yi Lee (NAMU animation; 4 episodes eps 5, 10-11, 13 )
Emiko Koizumi (Atelier BWCA; 5 episodes eps 1-2, 4, 7, 9 )
Eun Ji Kim (NAMU animation; 4 episodes eps 5, 10-11, 13 )
Fumie Nuibe ( 5 episodes eps 3, 6, 8, 12-13 )
Hai Duc (NAM HAI ART; ep 10)
Han Sol Jeong (NARA Animation; ep 13)
Hidetoshi Kaneko (Atelier BWCA; eps 1-2, 6, 9)
Hieu Nguyet (NAM HAI ART; ep 10)
Hiroshi Sugano (Ishigaki Production; ep 8)
Isao Fukuchi (eps 3, 6, 8)
Kazuki Ikeda (eps 3, 6, 8, 13)
Kei Ichikura (OP, ED2)
Keiichiro Shimizu (Telecom Animation Film; eps 6, 8)
Lee Eun Ha (NAMU animation; 4 episodes eps 5, 10-11, 13 )
Mie Kasai (chiptune; eps 5, 11)
Minami Usui (ep 13)
Mirai Saito (Ishigaki Production; eps 8, 13)
Miwa Kawasaki (chiptune; eps 5, 11-12)
Miyuki Onodera (chiptune; eps 5, 11)
Mizuka Ueda (ep 13)
Nagisa Mito (Atelier BWCA; eps 4, 7, 9)
Nao Karino (Atelier BWCA; 5 episodes eps 1-2, 4, 7, 9 )
Natsue Muramoto (Telecom Animation Film; ep 8)
Nhi Luu (NAM HAI ART; ep 10)
Nobuo Numai (Atelier Rourke 07; ep 3)
Quoc Thanh (NAM HAI ART; eps 10, 13)
Rie Ueno (eps 3, 6, 8)
Riho Ikeda (Atelier BWCA; eps 4, 7, 9)
Rika Miyamoto (Studio MAO; eps 6, 8)
Shigeru Morimoto (Atelier Rourke 07; ep 3)
Shiho Yanase (Atelier BWCA; ep 1)
Shiori Sano (Telecom Animation Film; eps 3, 6, 8, 13)
Shohei Hachiya (Telecom Animation Film; eps 3, 6, 13)
Shoko Suzuki (Telecom Animation Film; eps 3, 6, 8)
So Young Yeon (NAMU animation; 4 episodes eps 5, 10-11, 13 )
Sun Hee No (NAMU animation; 4 episodes eps 5, 10-11, 13 )
Sung Wook Choi (NAMU animation; 4 episodes eps 5, 10-11, 13 )
Takayoshi Fukushima (Ishigaki Production; eps 6, 8, 13)
Takuya Iida (Atelier BWCA; 6 episodes eps 1-2, 4, 6-7, 9 )
Takuya Satoh (Ishigaki Production; ep 8)
Tamiko Kanamori (Telecom Animation Film; ep 8)
Thao Nhu (NAM HAI ART; ep 10)
Tomoko Momose (Atelier BWCA; 5 episodes eps 1-2, 4, 7, 9 )
Tomomi Fujiwara (Studio MAO; eps 6, 8)
Toshiyuki Yoshimura (Atelier BWCA; 5 episodes eps 1-2, 4, 7, 9 )
Trang Diem (NAM HAI ART; ep 10)
Trinh Diem (NAM HAI ART; ep 10)
Yan Fei Chen (Studio MAO; eps 6, 8)
Yasunari Usuda (Atelier BWCA; eps 2, 4, 7, 9)
Yayoi Okashiwa (Ishigaki Production; eps 8, 13)
Yuichiro Nakajima (Atelier BWCA; 5 episodes eps 1-2, 4, 7, 9 )
Yūji Ōnuki (Telecom Animation Film; eps 3, 6, 8, 13)
Yuka Kawashima (Atelier BWCA; eps 4, 7)
Yuka Okamoto (Atelier BWCA; 6 episodes eps 1-2, 4, 6-7, 9 )
Yuki Akioka (Telecom Animation Film; eps 3, 6, 8)
Yuriko Satou (Telecom Animation Film; eps 3, 6)
Yusa Matsuzawa (Telecom Animation Film; eps 3, 6, 8)
Yusuke Ikeda (Studio suuuu; ep 13)
Yuta Samejima (chiptune; eps 5, 11-13)
Cel Check :
Asako Ohashi ( 1 episodes ep 2 cooperation )
Ayako Hagiwara (Telecom Animation Film; eps 8, 11, 13)
Ayu Wakai (Telecom Animation Film; ep 13)
Maki Kishishita (Studio Road; eps 8, 11, 13)
Makiko Yamanaka (Studio Road; ep 13)
Mariko Shinohara (ep 2)
Masato Ito (MADBOX; ep 13)
Miho Muraguchi (ep 5)
Narumi Konno (MADBOX; eps 1, 6, 13)
See Ssok Wang (ep 3)
Sung Suk Choi (eps 3, 8)
Tomoko Yamamoto (ep 3)
Yasuya Yuki (OP)
Yoshiko Takiguchi (ep 10)
Young-Jin Lee (ep 9)
Yukiko Shigemitsu (eps 4, 7, 12)
Color setting :
Ayu Wakai (eps 8, 11)
Fuyuhito Muraguchi (ep 5)
Ken Hashimoto
Mariko Shinohara (ep 2)
Narumi Konno (eps 1, 6, 13)
Sung Suk Choi (ep 3)
Tomoko Yamamoto (eps 8, 11)
Yasuya Yuki (OP)
Yoshiko Takiguchi (ep 10)
Yukiko Shigemitsu (eps 4, 7, 12)
Composite :
Aiko Miyazaki (Telecom Animation Film; eps 1-13)
Akane Ueda (T2studio; OP; eps 1-13)
Iori Ogura (Telecom Animation Film; eps 3, 8-13)
Masashi Toriyama (T2studio; ED2; eps 5-13)
Naho Mitsuishi (Telecom Animation Film; eps 8-13)
Ryohei Amano (Telecom Animation Film; eps 3-13)
Tomo Namiki (T2studio; OP; eps 1-13)
Xiao Hui Tan (T2studio; OP; eps 1-13)
Yoshimitsu Tomita (T2studio; OP; eps 1-13)
Yukiyo Kajiwara (T2studio; OP; eps 1-2)
Contract Manager : Yuko Taira
Digital Contents Manager : Yukiko Nagumo
Digital Paint :
Asako Ohashi (ep 2)
Ayako Hagiwara (OP; eps 1, 3, 6)
Ayu Wakai (OP; eps 1, 3, 6)
Eun Hee Kim (ORANGE; eps 1, 8)
Eun Joo Jun (ORANGE; eps 1, 8)
Eun Mi Kim (MARU ANIMATION; eps 1, 3, 8)
Hisanobu Kurane (ED1)
Hitomi Amano (Telecom Animation Film; OP; 4 episodes eps 3, 6, 11, 13 )
Hye Ra Jung (ORANGE; eps 1, 8)
Hyun Jung Shin (ORANGE; ep 8)
Hyung Sun Kim (ep 5)
Jin Mo Mi (MARU ANIMATION; eps 1, 3, 8)
Ken Hashimoto (MADBOX; ED2)
Kim Chul Han (ep 5)
Kwon O Suk (MARU ANIMATION; eps 1, 3, 8)
Mai Ono (ep 13)
Maki Kishishita (OP; eps 1, 3)
Mariko Shinohara (ep 2)
Mi Ra Kwon (MARU ANIMATION; eps 3, 8)
Moon Seong Hye (ORANGE; eps 1, 8)
Myung Sun Han (ORANGE; eps 1, 8)
Su Kyoung Choi (ORANGE; eps 1, 8)
Yeon Ju Lee (ORANGE; eps 1, 8)
Young Ae An (ORANGE; eps 1, 8)
Young Woo Sun (ep 5)
Yukiko Shigemitsu (ep 12)
Yukiko Totsuka (ep 5)
Distribution Manager : Taisa Koizumi
Editing : Yoshihiro Kasahara
Editing Assistant : Midori Horiba
Illustration Animation :
Hiroshi Hamasaki (ep 4)
Kazuki Chiba (ep 9)
In-Between Animation :
Akiyoshi Fukunaga (OP)
Aya Itō (ep 6)
China Obokata (eps 1, 3, 6)
Daisuke Chiba (ep 1)
Haruka Gyoda (OP)
Hideyuki Satake (ep 2)
Hirofumi Yamada (OP; eps 1, 3, 6)
Hiroki Koga (OP)
Hong Hwa Han (ep 5)
Hye Won Seo (ep 1)
Hyeon-Kyoung Kim (ep 5)
Hyun Jeong Jeong (ORANGE; eps 1, 8)
Hyun-jung Lee (MARU ANIMATION; eps 1, 3, 8)
Iori Miura (ep 3)
Jae Young Ryu (ORANGE; eps 1, 8)
Jee Hyun Kim (MARU ANIMATION; eps 3, 8)
Jeong Soon Kim (ORANGE; eps 1, 8)
Jin Suk Jung (MARU ANIMATION; eps 1, 8)
Jung Lan Kim (ORANGE; ep 8)
Junko Fukutomi (eps 3, 6)
Keiko Yozawa (eps 1, 13)
Keisuke Nishijima (ep 2)
Kenta Fukushima (ep 2)
Kim Hye-Jung (ORANGE; ep 8)
Kotoe Katsumata (ep 13)
Kyung Suk Jo (MARU ANIMATION; eps 1, 3, 8)
Mai Ono (ep 13)
Man’i (OP)
Min Dong Kim (ep 5)
Moeko Mitsuki (ep 12)
Naoki Motoyama (OP)
Natsuko Iimori (eps 1, 3, 13)
Rika Kawaguchi (ep 3)
Ryota Iwanaga (OP)
Ryuuji Iwabuchi (OP)
Se Won Kim (MARU ANIMATION; eps 1, 3, 8)
Seon Ah Son (ORANGE; eps 1, 8)
Setsuko Takenouchi (ep 2)
Seung He Ha (ORANGE; eps 1, 8)
Shihomi Nara (OP)
Shin Kodama (OP)
Shun Sawai (eps 1, 3)
Su Bin Lee (MARU ANIMATION; eps 1, 3, 8)
Sun Young Ham (ep 1)
Yeon Ju Lee (ep 5)
Yeong Hak Kim (MARU ANIMATION; ep 3)
Ying Xue Jin (MARU ANIMATION; ep 8)
Yoo Jung Kim (MARU ANIMATION; eps 1, 3, 8)
Yoon Joo Suh (ORANGE; eps 1, 8)
Yoshihiko Mori (eps 1, 3)
Yoshihisa Sato (ep 12)
Yuka Rikui (eps 1, 6, 13)
Yuko Kato (OP)
Yun Hui Cho (MARU ANIMATION; eps 1, 3, 8)
Yung Woon Jung (MARU ANIMATION; eps 1, 3)
Yuri Masuda (OP)
Yusuke Matsui (OP)
In-Between Check :
Akiko Ohshima (ep 1)
China Obokata (ep 13)
Daisuke Chiba (ep 8)
Hiroshi Kuri (ep 5)
Hyeon-Kyoung Kim (ep 5)
Jeong Hui Shin (eps 9, 11)
Keiko Yozawa (OP; 5 episodes eps 3, 6, 8, 11, 13 )
Kotoe Katsumata (eps 8, 11)
Masako Watanabe (eps 1, 3, 8)
Moeko Mitsuki ( 4 episodes eps 4, 7, 10, 12 )
Natsuko Iimori (eps 8, 13)
Setsuko Takenouchi (ep 2)
Yuka Rikui (OP; 6 episodes eps 1, 3, 6, 8, 11, 13 )
Insert Song Arrangement : Hiroaki Tsutsumi (poison smile; ep 10)
Insert Song Composition : Hiroaki Tsutsumi (Tanima no Yuriko, poison smile; eps 5, 10)
Insert Song Lyrics :
Hiroshi Hamasaki (Tanima no Yuriko; ep 5)
Yuiko Ōhara (poison smile; ep 10)
Insert Song Performance : Hiroaki Tsutsumi (Tanima no Yuriko; ep 5)
Key Animation :
A Ra Jo (ep 5)
Akiko Kawazoe (ep 10)
Asami Taguchi (eps 3, 6, 8, 13)
Asuna Imahashi (ep 1)
Atsuko Inoue (ep 4)
Atsushi Tsukamoto (ep 1)
Atsushi Yoshida (ep 4)
Aya Yamaguchi (eps 4, 10)
Bong Duk Kim (ep 5)
Chieko Miyakawa (ep 2)
Daichi Kouriki (ep 5)
Daisuke Sakō (ep 13)
Gi Yeop Kim (ep 9)
Gwang Han Chae (ep 8)
Han Lu Feng (ep 13)
Hanae Uraoka (ep 6)
Haruka Abe (ep 7)
Haruka Inade (eps 6, 13)
Haruka Kawakami (ep 13)
Hatsuki Tsuji (ep 1)
Hazuki Nakawatari (ep 2)
Hideyuki Satake (eps 2, 13)
Hiroaki Otsuji (eps 6, 13)
Hiroaki Sato (ep 5)
Hiromi Daimi (ep 12)
Hiroshi Hamasaki (OP; eps 3, 5, 10)
Hiroshi Kuri (eps 4-5, 7)
Hiroyuki Yoshii (ep 1)
Ho Ryeol Park (ep 5)
Hyeon Ok Kim (ep 11)
Jae sun Heo (eps 9, 11)
Jae Young Jang (ep 8)
Jeong Nam Kim (eps 4, 7)
Jin Yeong Kim (eps 9, 11)
Junji Tanaka (ep 5)
Junya Sato (ep 2)
Kanako Ōyabu (ep 2)
Kaoru Miura (ep 7)
Kaoru Saiki (ep 12)
Katsumi Aoshima (ep 2)
Katsuya Yamada (OP; ep 3)
Kazuchika Kise (OP)
Kazuhide Tomonaga (OP; ep 13)
Kazuki Hasunuma (ep 4)
Kazuko Shibata (eps 4, 10)
Kazumasa Takeuchi (ep 4)
Kazuo Takigawa (ep 2)
Kazuo Tomizawa (ep 5)
Kazuya Saitō (ep 2)
Kazuyasu Mine (ep 1)
Kei Hyoudou (ep 10)
Kei Nagahara (ep 8)
Kenji Ota (ep 12)
Kento Nakagome (ep 13)
Keun Soo Lim (ep 8)
Kim Myung Sim (eps 9, 11)
Kōhei Tokuoka (ep 6)
Koichi Nakaya (ep 6)
Koichiro Ueda (ep 6)
Kotoe Katsumata (eps 1, 3)
Kou Ito (ep 3)
Kousei Kudo (eps 4, 7)
Machio Toyoshina (ED1)
Maki Fujita (ep 10)
Makoto Koga (eps 4, 7, 10)
Mami Takino (eps 3, 6)
Mamiko Nakanishi (eps 3, 6)
Manabu Kushibuchi (ep 2)
Mariko Aoki (ep 5)
Mariko Fujita (eps 4, 7, 10)
Masaharu Morinaka (ep 2)
Masahiro Shigemoto (ep 8)
Masami Gohda ( 5 episodes eps 1, 3, 6, 10, 13 )
Masato Katou (ep 2)
Masatsugu Arakawa (ep 3)
Masayuki Sato (ep 13)
Mayuko Nishi (ep 1)
Mayuko Tomita (ep 7)
Michiko Asada ( 4 episodes eps 4, 7, 10, 12 )
Mihama Atsushikawa (ep 10)
Miho Yano ( 5 episodes eps 1, 3, 8, 10, 13 )
Mika Ookubo (ep 8)
Miki Ogino (ep 1)
Minoko Takasu (eps 1, 3)
Mitsuhiro Nanbe (ep 10)
Mitsunori Yamaguchi (ep 6)
Miyuki Oshiro (ep 7)
Moeko Mitsuki (eps 4, 7, 12)
Motoki Yagi (ep 7)
Mutsuki Kawanishi (ep 7)
Naoko Koyama (eps 1, 3, 6)
Nobuteru Yuki (OP, ED2)
Reiko Okamura (ep 4)
Reina Kawasaki (eps 6, 8, 13)
Reo Takada (ep 7)
Rikiya Okano (eps 4, 7, 12)
Rui Kondou (ep 2)
Ryo Kiyohara (ep 12)
Ryō Nagashima (ep 10)
Ryo Suzuki (ep 8)
Ryota Obana (eps 7, 10, 12)
Ryotarou Akao (ep 8)
Ryozo Sugiyama (ep 2)
Saburo Takada (ep 5)
Satonobu Kikuchi (eps 7, 10, 12)
Satoru Yamashita (eps 4, 10)
Satoshi Ikōki (ep 1)
Satoshi Mutsuda (ep 2)
Sawako Shigematsu (ep 2)
Seong Yeong Park (eps 9, 11)
Shigeki Awai (ep 10)
Shigemitsu Abe (ep 13)
Shingo Nakamura (eps 2, 8)
Shinichi Iimura (ep 10)
Shinsuke Ishikawa (ep 8)
Shinya Kameyama (eps 4, 10)
Shirou Tamashiro (ep 6)
Shō Hamada (ep 10)
Shuji Tanaka (ep 1)
Tae Seon In (ep 9)
Taiichiro Kohara (ep 7)
Taiki Etō (ep 2)
Takafumi Hino (eps 7, 12)
Takahiro Nakagawa (ep 5)
Takao Ozone (ep 10)
Takashi Yasui (ep 13)
Takayuki Kitagawa (ep 4)
Takehiro Nakayama (ep 12)
Teiichi Takiguchi (OP)
Tetsurō Moronuki (ep 3)
Tomoe Nishio (eps 3, 6, 13)
Tomokazu Shimabukuro (ep 10)
Tomoyo Nishida (ep 2)
Tomoyuki Kameda (ep 7)
Toshihide Masudate (ep 8)
Toshihiko Masuda (eps 6, 8)
Toshimitsu Takechi (ep 2)
Toshiyuki Anzai (eps 3, 12)
Tsuyoshi Moriyama (ep 5)
Wataru Sekimoto (ED1; ep 2)
Yasuhiro Seo (ep 1)
Yasuko Miyazaki (eps 1, 6, 13)
Yasumi Ogura (ep 2)
Ying Xing Mao (ep 13)
Yō Imano (ep 2)
Yoko Ikegawa (eps 7, 12)
Yoko Komaki (eps 1, 8, 13)
Yoshie Sakata (eps 4, 7)
Yoshihisa Sato ( 4 episodes eps 4, 7, 10, 12 )
Yoshiko Okuda (ep 1)
Yoshinobu Michihata (ep 13)
Yoshinori Kitayama (eps 6, 13)
Yoshinori Nakamura (eps 8, 13)
Yoshio Yoshimatsu (ep 10)
Yoshitaka Katō (eps 8, 10, 12)
Yoshito Narimatsu (ep 2)
Youichi Takada (ep 1)
Youko Nomura (ep 2)
Yui Ushio (ep 3)
Yuichiro Yamada (ep 2)
Yūji Kashii (eps 6, 13)
Yukie Ishibashi (ep 2)
Yukie Ōhashi (eps 4, 7)
Yukihiro Kobayashi (ep 4)
Yukiko Kawamoto (ep 7)
Yukiko Shimizu (ep 1)
Yuko Yazaki (ep 3)
Yumiko Shirai ( 6 episodes eps 1, 3, 6, 8, 10, 13 )
Yusuke Kurinishi (ep 4)
Yūta Masaki (ep 4)
Yuya Kishi (ep 12)
Letter Characters :
Shun Sawai (eps 3-13)
Yuki Akioka (eps 2-13)
Merchandising Manager :
Rie Motomiya
Yasuhiro Tanaka
Mixing Assistant : Mai Koizumi
Music Director : Takeki Kobayashi
Music producer : Masataka Mikami
Overseas Manager :
Akihiro Takeda
Emi Haraguchi
Makoto Tsumita
Packaging Production :
Hiroshi Hagiwara
Makiko Shibazaki
Planning :
Ryōta Katō (TMS Entertainment)
Yoshihiro Furusawa (TOHO)
Planning Cooperation : Yukiko Sugiyama (Futabasha Monthly Action Editing Dept.)
Planning Development : Tsuneyasu Suzuki
Production Advancement :
Erina Harada (eps 3, 11)
Hideyuki Satō (ep 5)
Hironori Morisawa (ep 1)
Ippei Oomori (ep 4)
Kim Tae Woo (eps 9, 11)
Makoto Hashiguchi (eps 6, 13)
Masahiro Nakamoto (eps 1, 8)
Mizuki Saitō (ep 10)
Mutsumi Kawano (ep 2)
Nobuko Ozone (eps 7, 12)
Shuhei Hamasaki (ep 2)
Sung Jin Jo (ep 5)
Takeshi Mizogami (ED1)
Tomohiro Tokunaga (OP, ED1-2)
Zhe Dong (eps 3, 13)
Production Committee :
Akihito Watanabe (Lawson)
Atsuo Sugiyama (Futabasha)
Atsushi Ito (TV Aichi)
Aya Iizuka (AT-X)
Hidehiko Haruta (Lawson)
Kana Shimizu (TV Aichi)
Katsushi Minoura (Futabasha)
Ken Kamei (Dai Nippon Printing)
Kuniya Yamauchi (Futabasha)
Masanori Fujita (TOHO)
Masaru Ozawa (Dai Nippon Printing)
Mika Shimizu (AT-X)
Mikio Uezuki (ABC Animation)
Mikio Yamazaki (Dai Nippon Printing)
Nao Sakamoto (TMS Entertainment)
Riku Yamauchi (Futabasha)
Takeshi Ito (Lawson)
Yasuhiro Yoshimura (Lawson)
Production Desk : Tomohiro Tokunaga
Production Gross Manager :
Erina Harada (eps 5-8)
Takeshi Mizogami
Prop Design :
Masahiko Suzuki
Masami Gohda
Publicity :
Mai Aikawa
Misuzu Tsumura
Momoka Kidatsuki (slowcurve)
Publicity Designer : Yumemi Dan (imagejack inc.)
Publicity Producer : Kazuki Shimano
PV Production : Ami Satō
Recording Studio Manager : Fusae Yasuno
Research Cooperaton : Masayoshi Shimizu (Matsumoto Sightseeing Convention Organization)
Second Key Animation : Ryouga Fujiwara (ep 7)
Setting Production :
Erina Harada (eps 9-13)
Yuka Takahashi (eps 1-10)
Sound Effects : Yasuyuki Konno
Sound Effects Assistant : Chihiro Ichikawa
Sound Mixing : Yūichi Morita
Sound Production Manager : Shōta Nakata
Special Effects :
Ayumi Arahata (Team Taniguchi; eps 1-2)
Kaori Kobayashi (Team Taniguchi; OP; eps 1-10, 12-13)
Kumiko Taniguchi
Special Effects Supervisor : Kumiko Taniguchi ( 11 episodes eps 1-3, 5-10, 12-13 )
Theme Song Arrangement :
Kobukuro (ED)
Koichi Ikekubo (OP)
Yuu Takahashi (OP)
Theme Song Composition :
Kentarō Kobuchi (ED)
Shunsuke Kuroda (ED)
Yuu Takahashi (OP)
Theme Song Lyrics :
Kentarō Kobuchi (ED)
Yuu Takahashi (OP)
Theme Song Performance :
Kobukuro (ED)
Yuu Takahashi (OP)
Video Editing : Nobuhiro Nagayoshi (IMAGICA)
Web Production :
Akihiko Nishiyama (Maverica)
Fumiaki Kawano (Maverica)
Mao Kato (Maverica)
Kana Hanazawa as Naho Takamiya Seiichirō Yamashita as Kakeru Naruse
Ayane Sakura as Rio Ueda (eps 3-7, 13) Kazuyuki Okitsu as Saku Hagita Makoto Furukawa as Hiroto Suwa Natsumi Takamori as Azusa Murasaka Rika Kinugawa as Takako Chino
Ai Furihata as Saku (ep 13) Akane Fujita as
Child (eps 4, 13)
Female student (eps 3, 7)
Kakeru Naruse (child; eps 9-10) Akina as Shiojiri ( 5 episodes eps 1, 4, 6, 8, 13 ) Akito Kasahara as Daughter B (ep 5) Arisa Sakuraba as Ina (eps 5, 13) Asuka Shioiri as Female student (ep 7) Asuka Yūki as
Announcement (eps 6, 9-10)
Female student (eps 1-3)
Hata (eps 4, 13)
Manager (ep 5) Aya Yamamoto as Female student (ep 1) Aya Yamanaka as Female student (ep 6) Ayaka Manabe as Female student (ep 1) Chiho Kayanuma as Female student (ep 1) Daisuke Motohashi as Hodaka ( 8 episodes eps 1, 3-5, 8, 10-11, 13 ) Fukushi Ochiai as Street-stall keeper (ep 6) Gara Takashima as Kakeru's grandmother ( 7 episodes eps 4, 6-7, 9-10, 12-13 ) Haruki Makino as Male student (ep 1) Haruo Satou as Classic literature teacher (ep 2) Hiromu Mineta as
Daughter A (ep 5)
Male student (ep 10)
Nakayama (eps 7-8, 12-13) Hisao Egawa as Azu's father (ep 9) Honoka Kuroki as
Kotani (ep 13)
Nagano-san (ep 2) Ikumi Hasegawa as Female student (ep 1) Junta Terashima as Nagasaka ( 9 episodes eps 1, 3-6, 8, 10-11, 13 ) Kei Akizuki as Okaya ( 6 episodes eps 1, 3-5, 8, 13 ) Keiichi Takahashi as Modern Japanese teacher (ep 2) Kengo Fujino as Friend (ep 12) Kenta Sasa as Principal (ep 1) Kentarō Kumagai as Teacher (ep 4) Kentarou Tone as Math teacher (eps 1-2, 5) Kikuko Inoue as Naho's mother (eps 1-3, 9) Kimiko Saitō as Female teacher (ep 13) Kōdai Sakai as Friend (ep 12) Kōdai Senzaki as Executive committee member (ep 6) Kōhei Amasaki as Friend (ep 12) Kōsuke Ikeuchi as Male student (ep 4) Kouji Ōtani as
Club member (ep 8)
Male student (ep 3) Kyōko Yamaguchi as Azu's mother (ep 9) Maiko Irie as Female student (ep 4) Maki Sekiguchi as Female student (ep 4) Mami Uchida as Asahi (ep 6) Mamiko Noto as Kakeru's mother (eps 7, 10, 12) Maria Naganawa as Misuzu (ep 9) Masatake Tai as Male student (ep 4) Masayuki Toyota as
Friend (ep 12)
Student (ep 9) Masumi Asano as Suwa's mother (ep 8) Maya Katō as Female student (ep 5) Minoru Hirota as Suwa's father (eps 8-9) Misaki Yoshimori as
Female student (ep 7)
Ōtsuki (ep 8) Miyako Hashimoto as Female student (ep 4) Miyu Mizubori as Female student (ep 3) Nao Sasaki as Student (ep 9) Naoko Sakata as Female student (ep 5) Naomi Ōzora as
Female student (ep 4)
Hakuba (ep 13)
Tamae (eps 5-6) Natsuki Kameyama as Female student (ep 5) Reiō Tsuchida as Male student (ep 3) Riku Wakui as Male student (ep 3) Rina Kitagawa as
Female student (eps 2, 4)
Marie (eps 5-6) Saori Goto as Ōtani (eps 3, 5, 13) Sari Kojima as Hara (eps 1, 13) Shigeyuki Yanagi as Male student (ep 4) Shōya Ishige as
Aoki (ep 4)
Boy (ep 13)
Host (ep 6)
Male Cinderella (ep 5)
Male student (eps 2, 10)
Newscaster (ep 11)
Soccer club member (ep 12) Shusaku Shirakawa as Homeroom teacher ( 5 episodes eps 1, 3-4, 8, 10 ) Soichiro Miwa as Male student (ep 1) Tadanori Date as Minowa (ep 13) Takanori Nagatomo as Male student (ep 3) Takehiro Satō as Emergency medical technician (ep 12) Takumi Kamada as Soccer club member (ep 12) Tatsuya Tokutake as Male student (ep 1) Tetsuya Kawahigashi as Male student (ep 10) Tomohiro Tsuboi as Naho's father (eps 1-3) Tomoyuki Shimura as Nakano-sensei (ep 5) Toshiyuki Hara as Soccer club member (ep 12) Tsubasa Arakawa as Male student (ep 2) Yoshino Aoyama as Manager (eps 5, 9-10) Yoshitsugu Kawashima as Male student (ep 1) Yuka Iwakami as Manager (eps 5, 9) Yuka Takeuchi as Female student (ep 2) Yukie Akita as Female student (ep 4) Yūna Komatsuzaki as Female student (ep 1) Yuri Katō as Infirmary teacher (ep 8) Yusuke Shirai as Ikeda (ep 13) Yutaka Koizumi as Male student (ep 6) Yuu Asakawa as English teacher ( 6 episodes eps 1-2, 5, 10, 12-13 ) Japanese companies 2nd Key Animation :
Ace Company (ep 5)
ANIK (ep 7)
Animation Planet (eps 1, 3)
Art Base Bam (ep 4)
Be Loop (ep 2)
Big Owl (eps 2, 4-5, 7-9)
(eps 4, 7, 12)
Caramel Art (ep 12)
CJT (ep 8)
Core (ep 12)
D-Motion (ep 12)
DCI (ep 2)
Hyoin Entertainment (ep 5)
J&K Corporation (ep 8)
J-Plus (ep 11)
Jumondo (ep 4)
KOEI Animation (ep 12)
Maru Animation (ep 8)
Mouse (eps 1, 3)
Nakamura Production (eps 1, 3)
Reboot (eps 7, 12)
Seigasha (ep 8)
Studio Mark (ep 1)
Studio μ (eps 7, 12)
TAP (eps 8, 12)
Triple A ( 4 episodes eps 3, 7, 10, 12 )
3d Animation : NAZ
3D Modeling :
Shiitake Digital
Telecom Animation Film (Backgrounds)
Accessory Design Cooperation : THE KISS
Animation Production :
Telecom Animation Film
TMS Entertainment
Art Board :
H・E・D WORKS (eps 4-7, 9-13)
Art Direction :
Chiptune (OP; eps 5, 9, 11)
Backgrounds :
Atelier BWCA (eps 4, 6-7, 9)
Atelier Roku 07 (ep 3)
Beam Studio (ep 8)
Chiptune (ED3; OP; eps 5, 11-13)
GACHI Production (ep 3)
Ishigaki Production (eps 6, 8, 13)
Nam Hai (eps 10, 13)
Namu Animation (eps 5, 10-13)
NARA Animation (eps 5, 11, 13)
Studio Beam
Studio MAO (eps 6, 8)
Studio Suuuu (ep 13)
Telecom Animation Film (eps 3, 6, 8, 13)
Broadcaster :
Asahi Broadcasting Corporation
AT-X
Nippon BS Broadcasting Corporation
Tokyo MX
Aichi Television Broadcasting
TV. Shinshu Broadcasting
Cel Check :
MADBOX (OP; ep 13)
Studio Road (eps 8, 11, 13)
Telecom Animation Film (ep 13)
Color Setting : MADBOX (OP)
Composite :
T2 Studio (OP, ED2; ep 3)
Telecom Animation Film (ep 3)
Costume Planning Cooperation : Earth Music & Ecology Japan Label
Digital Paint :
Ace Company (eps 5, 10)
ANIK (eps 7, 10, 12)
Big Owl ( 7 episodes eps 2, 4-5, 7-8, 10, 13 )
( 4 episodes eps 4, 7, 10, 12 )
Caramel Art (ep 12)
CJT (ep 8)
CL Corporation Kōenji (ep 13)
Core (ep 12)
D-Motion (ep 12)
DCI (ep 2)
drop (ep 10)
Hyoin Entertainment (ep 5)
J&K Corporation (ep 8)
Jumondo (eps 4, 10)
KOEI Animation (eps 10, 12)
MADBOX (ED3)
Maru Animation (eps 1, 3, 6, 8)
Musashino Production (ep 2)
Namu Animation (eps 9, 11)
Orange (eps 1, 6, 8)
Reboot (eps 7, 10, 12)
SILVER LINK. (ep 4)
Studio Elle (ep 4)
Studio Gram (ep 4)
Studio Targe (ep 1)
Studio μ (eps 7, 12)
TAP (eps 8, 12)
Telecom Animation Film (ep 13)
Triple A ( 6 episodes eps 1, 3-4, 6-7, 10 )
VISTA (ep 12)
Episode Direction : Telecom Unit Direction (ep 9)
Episode Direction Assistance : Telecom Unit Direction (eps 2, 5)
In-Between Animation :
A-Line (OP)
Ace Company (eps 5, 10)
ANIK (eps 7, 10, 12)
Anitus Kōbe (ep 1)
Artland (OP)
Big Owl ( 8 episodes eps 2, 4-5, 7-10, 13 )
( 4 episodes eps 4, 7, 10, 12 )
Caramel Art (ep 12)
CJT (ep 8)
CL Corporation Kōenji (ep 13)
Core (ep 12)
D-Motion (ep 12)
DCI (ep 2)
drop (ep 10)
HEBARAKI (ep 4)
Hyoin Entertainment (ep 5)
J&K Corporation (ep 8)
Jumondo (eps 4, 10)
KOEI Animation (eps 10, 12)
Madhouse (ep 1)
Maru Animation (eps 1, 3, 6, 8)
Musashino Production (ep 2)
Nakamura Production (OP; ep 1)
Namu Animation (eps 9, 11)
Orange (eps 1, 6, 8)
Reboot (eps 7, 10, 12)
SILVER LINK. (ep 4)
Studio Gram (ep 4)
Studio Mark (ep 4)
Studio μ (eps 7, 12)
TAP (eps 8, 12)
Triple A ( 6 episodes eps 1, 3-4, 6-7, 10 )
VISTA (ep 12)
Key Animation :
Art Base Bam (eps 8, 13)
(ep 10)
CJT (ep 8)
J-Plus (eps 9, 11)
Music Production : TOHO
Music Production Cooperation : Toho Music
Offline Editing : Telecom Animation Film
Production :
ABC Animation
AT-X
Dai Nippon Printing
Futabasha
LAWSON
TMS Entertainment
TOHO
Aichi Television Broadcasting
Production Cooperation :
MediaLink Entertainment Limited
Namu Animation (eps 9, 11)
Nomad ( 4 episodes eps 4, 7, 10, 12 )
Office Take Off (ep 5)
Studio Kuma (ep 5)
PV Production : 10GAUGE
Recording Studio : P’s STUDIO Shinjuku Satellite
Research Cooperation : Matsumoto Sightseeing Convention Organization
Sound Production : Dax Production
special effects : Team Taniguchi
Video Editing : Imagica
English cast English staff ADR Director : Jerry Jewell
Script : Jamie Marchi
Executive producer : Gen Fukunaga
Producer :
Justin Cook
Michael Harcourt

ADR Engineer : Patrick Morphy
Assistant producer :
Samantha Herek
Zach Bolton
Head Writer : John Burgmeier
Mix Engineer : Nathanael Harrison
Jill Harris as Naho Takamiya Micah Solusod as Kakeru Naruse
Dave Trosko as Saku Hagita Jason Liebrecht as Hiroto Suwa Jeannie Tirado as Takako Chino Sarah Wiedenheft as Azusa Murasaka Tia Ballard as Rio Ueda
Alejandro Saab as Hodaka Alexis Tipton as Mikako Amber Lee Connors as Shiojiri Anastasia Munoz as Azusa's Mother Bryn Apprill as Misuzu Murasaka (ep 9) Caitlin Glass as Naho's Mother David Matranga as Suwa's Father Ivan Jasso as Nakayama Jarrod Greene as Azusa's Father Jeremy Inman as Teacher Laureta Sela as Ohtsuki Linda Young as Kakeru's Grandmother ( 7 episodes eps 4, 6-7, 9-10, 12-13 ) Mallorie Rodak as Ichiko Megan Shipman as Tamae Michelle Rojas as Marie Monica Rial as Kakeru's Mother Rachel Glass as Kakeru Naruse (Young) Ricco Fajardo as Nagasaka Sonny Strait as Naho's Father Tabitha Ray as Suwa's Mother Whitney Rodgers as Okaya
Aaron Roberts Alex Moore Alison Viktorin Amanda Gish Amanda Lee Anthony Bowling Austin Tindle Ben Bryant Brian Olvera Brina Palencia Charles Campbell Chris Burnett Chris Rager Chris Thurman Christian Taylor Dawn M. Bennett Derick Snow Drew Wall Elizabeth Maxwell Erin Singleton Ethan Gallardo Haulston Mann Howard Wang Jamie Marchi Jerry Jewell Jessica Sluys Josh Grelle Justin Briner Kasi Hollowell Kris Ryan Kristen Lee Kristen McGuire Kristi Rothrock Kyle Barbre Luci Christian Mallorie Rodak Marissa Lenti Matt Shipman Mikaela Krantz Morgan Berry Morgan Garrett Newton Pittman Orion Pitts Philip Annarella Quinn Angell R Bruce Elliott Ricco Fajardo Ryan Pitts Sam Biggs Sara Ragsdale Seth Magill Shawn Gann Skyler McIntosh Terri Doty Vic Mignogna Will Short English companies Internet Streaming : Crunchyroll
Licensed by :
Crunchyroll
FUNimation Entertainment
Tagalog staff Tagalog cast (none)
Blair Arellano as Kakeru Naruse Rikki Quiapon as Naho Takamiya Tagalog companies Broadcaster : HERO TV


Junko Mine With Special Guests : Thad Jones & Mel Lewis - A Child Is BornJunko Mine With Special Guests : Thad Jones & Mel Lewis - A Child Is BornJunko Mine With Special Guests : Thad Jones & Mel Lewis - A Child Is BornJunko Mine With Special Guests : Thad Jones & Mel Lewis - A Child Is Born

cwuim.indianbazaar.us